07.04.2022, Од компаниите
МЛЕКАРА БИТОЛА СО ПОДДРШКА НА ФАРМЕРИТЕ ЗА КОРИСТЕЊЕ РОБОТ ЗА ИЗМОЛЗУВАЊЕ НА КРАВИТЕ
Битолската компанија „БиМилк“, една од најстарите и најреномирани членки на Стопанската комора на Северна Македонија која годинава одбележува 70 години постоење, најави поддршка за фармерите за користење најсовремена опрема во производството на млеко...
25.03.2022, Од компаниите
По повеќе од 10 години постоење, маркетинг агенцијата Еден на Еден прави нов, значаен исчекор напред
Маркетинг агенцијата Еден на Еден се траснформира во БД група или скратено БДГ, со цел додатно да се подобри квалитетот на услугата и нејзината испорака до клиентите, што доаѓа како резултат на континуирано ширења на тимот и реструктуирањето кое го о...
21.03.2022, Од компаниите
ПРЕТСТАВНИЦИ НА СТОПАНСКАТА КОМОРА ВО РАБОТНА ПОСЕТА НА ВИК МАКЕДОНИЈА
Претставници од Стопанската комора на Северна Македонија остварија работна посета на ВИК Македонија, при што се сретнаа со дел од менаџментот и направија обиколка на производствените погони со цел да се запознаат со тековните проекти на компанијата, ...
14.03.2022, Од компаниите
КОСТАЛ го зазеде 9-то место на листата на најдобри работодавачи во Германија
Германскиот магазин “Штерн” ги објави резултатите од истражувањето “650 најдобри работодавачи во Германија”. Во истражувањето, направено во соработка со “Статиста”- независен Институт за испитување на мислењето и истражување на пазарот, повеќе од 50....
01.03.2022, Од компаниите
Извозот на „Алкалоид“ достигна 136 милиони евра, добивката надмина 21 милион евра
Солидни растови на приходите од извоз во повеќето земји каде компанијата извезува, а пробив на „Бекутан“ линијата и на пазарот во Саудиска Арабија. Вкупниот (консолидиран) извоз на македонскиот фармацевтски гигант „Алкалоид“ достигна 136 милиони евра лани. Во споредба со претходната година порасна за 8 милиони евра или 6 отсто, потврдуваат официјалните податоци од финансиските извештаи за работе...
10.02.2022, Од компаниите
СКОПСКИОТ АЕРОДРОМ ПОВТОРНО ГО ДОБИ ПРИЗНАНИЕТО НА ИНИЦИЈАТИВАТА „ГЛАСОТ НА КЛИЕНТОТ“
Меѓународниот Аеродром Скопје повторно се стекна со признание од Меѓународниот совет на аеродроми (ACI – Airports Council International World) во иницијативата наречена „Гласот на клиентот“, со која се препознаваат и им се оддава признание на аеродро...
02.02.2022, Од компаниите
ВИТАМИНКА ГИ ПРЕТСТАВУВА СВОИТЕ ПРОИЗВОДИ НА САЕМОТ ISM 2022 ВО КЕЛН
 Витаминка ги претставува своите производи на саемот ISM 2022 во Келн, Германија, којшто се одржува од 30ти јануари до 2ри февруари. ISM 2022 е најголемото саемско случување за кондиторски производи и присуството на овој саем е единствена можност за ...
01.02.2022, Од компаниите
„Грин Машинс“ од Велес годинава ја стартува со испорака на возила во Франција
Преземено од МИА.МКИ оваа година, успешен старт на „Грин Машинс“од Велес. Одржувањето хигиена на најразлични надворешни површини , веќе по дефиниција им припаѓа на возилата од брендот „Грин Машинс“.Овие еколошки се поатрактивни возила ги исполнуваат сите  критериуми на...
30.01.2022, Од компаниите
ЕУРОНИКЕЛ ИНДУСТРИ ЌЕ КОРИСТИ ОБНОВЛИВА ЕНЕРГИЈА ВО ПРОИЗВОДНИОТ ПРОЦЕС
Еуроникел Индустри инсталира соларна постројка чија енергија ќе се користи во финалните фази од производниот процес. Фотоволтаиците се со капацитет од 153Kw на час во пик и постројката ќе го напојува новоинсталираниот систем за сушење на финалниот пр...
24.01.2022, Од компаниите
Компанијата „ALMERO MATTRESS“ од Гостивар добитник на престижна награда од Индустриската комора на Тирана (CCIT)
Вчера во Тирана, Република Албанија, се одржа церемонија организирана од Стопанската и индустриска комора на Тирана (CCIT), каде што беа избрани и промоворани најуспешните компании од регионот.Фабриката за душеци „Almero Mattress“ од Гостивар се најд...
<<  <  1    >  >>