02.07.2020, УСПЕШНИ ПРИКАЗНИ
БОГАТСТВОТО НА ЏЕФ БЕЗОС ЗГОЛЕМЕНО НА РЕКОРДНИ 171 МИЛИЈАРДА ДОЛАРИ
Најбогатиот човек во светот – извршниот директор на „Амазон“, Џеф Безос стигна до нов, историски рекорд со својата финансиска состојба од 171,6 милијарди долари, објави „Блумберг“.Така, претходниот рекорд, постигнат на 4 септември 2018 година кога бо...
26.06.2020, УСПЕШНИ ПРИКАЗНИ
КАКО ВОЗОВИТЕ НА ВИЕНСКОТО МЕТРО ПРОИЗВЕДУВААТ ЕЛЕКТРИЧНА ЕНЕРГИЈА
Возовите при сопирање и влегување во станица ослободуваат енергија. Виенската компанија за јавен превоз Wiener Linien смисли систем преку кој ослободената енергија ја претвара во рециклирана електрична енергија за напојување на ескалатори, лифтови и ...
18.06.2020, УСПЕШНИ ПРИКАЗНИ
САМОЧИСТЕЧКА МАСКА КОЈА ГО УБИВА ВИРУСОТ СО ТОПЛИНА ОД ПОЛНАЧОТ ЗА МОБИЛЕН
Израелските научници измислија маска за повеќекратна употреба која може да го убие коронавирусот од топлината со напојување преку полначот за мобилен.Процесот на дезинфекција трае околу 30 минути – и корисниците не би требало да ја носат маската доде...
08.06.2020, УСПЕШНИ ПРИКАЗНИ
ОСНОВАЧОТ НА ZOOM ВО ЕДЕН ДЕН СТАНА ПОБОГАТ ЗА 800 МИЛИОНИ ДОЛАРИ
Вредноста на акциите на компанијата Zoom Video Communications Inc. на берзата Nasdaq се зголеми за 9,7 проценти во петокот, 29 мај. Пазарната капитализација на компанијата за прв пат надмина 50 милијарди долари.Bloomberg забележува дека побарувачката...
18.05.2020, УСПЕШНИ ПРИКАЗНИ
СВЕТОТ НАСКОРО БИ МОЖЕЛ ДА ГО ДОБИЕ ПРВИОТ ТРИЛИОНЕР
Според истражувањето на консултантската компанија Copmarisun, сопственикот на Amazon, Џеф Безос, во оваа деценија ќе достигне статус на прв трилионер во историјата.Тој ќе го заземе тоа место и покрај пандемијата од коронавирус, или токму поради тоа. ...