29.06.2020, Вести
Глобалната продажба на Тојота во мај опаднала за 34 отсто поради пандемијата
Јапонскиот производител на автомобили „Тојота Мотор“ соопшти дека неговата продажба на возила во мај е опадната за 34,1 отсто во однос на истиот период од минатата година,  609.460 парчиња поради глобалната пандемија на коронавирус, јави ДПА.Групациј...
15.06.2020, Вести
МАКЕДОНСКИТЕ ГРАЃАНИ СЕ ПРЕФРЛААТ ВО ЕЛЕКТРОНСКАТА ТРГОВИЈА, ЗГОЛЕМЕН БРОЈОТ И НА Е-ПРОДАВНИЦИ И НА ПЛАЌАЊА
Зголемено користење на компјутерите и мобилните телефони за плаќање е забележано во текот на изминатите месеци, откако почна кризата предизвикана од коронавирусот. Податоците покажуваат дека бројот на плаќања преку електронско банкарство во март е зг...
20.05.2020, Вести
ЕВРОПА ГИ ОЛЕСНУВА МЕРКИТЕ, А ШВЕДСКА НАЈАВУВА ПРОДОЛЖУВАЊЕ НА НЕКОИ ОГРАНИЧУВАЊА
Кога многу европски земји ги укинуваат мерките за изолација поради пандемијата на коронавирусот, Шведска, која не се затвори како остатокот од континентот, сега најавува продолжување на некои ограничувања на подолго време, како што е забрана за посет...
21.04.2020, Вести
Зошто светот запре заради коронавирусот, а не заради ебола, свински грип или САРС?

КОРОНАВИРУСОТ не е единствениот вирус со кој човештвото мораше да се соочи во последните, помодерни времиња. Светот се бореше со ебола, САРС и МЕРС.

Секој од вирусите беше сериозен, неговите последици трагични, но сепак никој од нив не п...

21.04.2020, Вести
Што го предизвика историскиот колапс на американскиот пазар на нафта?

Американската нафтена индустрија доживеа инфаркт. Цената на барел нафта падна под нулата, односно -37,63 долари. Тоа никогаш не се случило во историјата: нафтените компании дистрибуираат нафта бесплатно затоа што повеќе немаат каде да ја ч...