21.01.2020, Вести
По две децении воведена директна авиолинија Белград – Приштина
Преземено од Фактор.мкАвторитетот на цивилното воздухопловство на Косово (ААЦ) прими денеска, на церемонија во амбасадата на САД во Берлин, писмо со намери од авио-компанијата Луфтханза за отворање авионска линија меѓу главните градови на Косово и на...
20.01.2020, Вести
Повеќе од 1.000 европски финансиски институции бараат пристап до Обединетото Кралство по Брегзит
Над 1441 банка и други финансиски институции од ЕУ побарале дозвола од британските власти да отворат канцеларии и седишта во Обединетото Кралство по Брегзит за да можат да продолжат соодветно да ги служат британските клиенти. Податоците се објавени в...
16.01.2020, Вести
ХРВАТСКА ЗА 10 ГОДИНИ ЈА НАПУШТИЛЕ 300.000 РАБОТНИЦИ
Околу 40.000 странци работеа само во Хрватска минатата година, додека беа издадени вкупно 65.000 дозволи.Хрватска изгуби 500.000 луѓе во работна сила во текот на изминатите десет години од 2008 до 2018 година. Тоа го тврди Даворко Видовиќ, советник з...
14.01.2020, Вести
Продажбата на автомобили во Кина лани опаднала за 8,2 отсто
Преземено од МИА.мкПродажбата на автомобили во Кина во декември минатата година продолжи да се намалува, па за цела 2019 година овој пад изнесува 8,2 отсто, покажаа вчера објавените податоци на Кинеската асоцијација на производители на автомобили (ЦА...
10.01.2020, Вести
ИСТОРИЈАТА И ЗНАЧЕЊЕТО НА ДАВОС
Светскиот економски форум се наближува. Форумот, чие формирање датира од 1971 година од страна на професорот по економија Клаус Шваб од Универзитетот во Женева, најпрво бил именуван како Европски Раководен Форум, за во 1987 да го промени името во Све...